Nadácia od Asimova je stále aktuálna

Dnes sa chcem s vami podeliť o súkromný čitateľský zážitok.

6. apríla sme si pripomenuli výročie úmrtia Isaaca Asimova. Povedal som si, že je to príležitosť pristaviť sa pri tomto autorovi, ktorý sa radí k otcom scifi žánru. Od Vianoc mi totiž ležala v poličke kôpka s jeho kultovou sériou Nadácia, ktorá vyšla vlani v novom slovenskom preklade (vydavateľstvo Lindeni) a ja som sa do nej nedávno konečne zahryzol.


Nadácia je stále aktuálna

Príbeh vyšel knižne už v roku 1951. Prekladateľovi aj redakcii sa napriek tomu podarilo zachovať svieži jazyk i brilantnú štylistiku. Je to výborné čítanie plné dynamiky a akcie, ktoré zároveň ponúka množstvo námetov na zamyslenie.

Ak ste od Asimova ešte nič nečítali, celkom určite vám niečo hovorí známy film Ja, robot, ktorý vznikol práve podľa jeho predlohy.

A vôbec, tento Američan s ruským menom (v roku 1923, keď mal tri roky, sa rodičia presťahovali do USA, čo bolo pre rozvoj scifi veľké šťastie) bol mimoriadne plodný autor: napísal desiatky románov, stovky poviedok a tisíce odborných článkov. Bol vyštudovaný biochemik, pôsobil aj v akademickom prostredí, od roku 1979 dokonca ako univerzitný profesor.

Žiadna nuda

Jeho texty vás však ani náhodou nudiť nebudú. Asimov svojho čitateľa zbytočne nezaťažuje technickými podrobnosťami, neskutočnými technológiami či mimozemšťanmi.

Verí vo vedu a technický pokrok považuje za základ rozvoja a zlepšenia podmienok na život. No poukazuje aj na riziká globálneho správania ľudstva vyplývajúce zo samotnej povahy človeka.

Svojou šírkou a komplexnosťou má séria Nadácia len málo konkurentov. Vrele ju odporúčam − a nielen fanúšikom scifi.

A ak máte chuť siahnuť po ďalších dobrých scifi románoch, mám pre vás tipy aj z našej vydavateľskej kuchyne:

  • Trilery od v súčasnosti najuznávanejšej slovenskej scifi autorky Jany Plauchovej
  • Napínavý scifi triler V tieni Zeme od zostavovateľa bestselleru Lovci Šarlatánov: Príručka zdravého rozumu Rolanda Oravského
  • Alternatívna budúcnosť v podaní Richarda Brenkuša Sabotáž na okraji vesmíru a Satamaranga, inšpirovaná aj udalosťami po vražde Jána Kuciaka
  • A nemôžem obísť ani našu skutočnú (hoci to znie ako scifi) marsonautku Michaelu Musilovú. Prečítajte si jej neuveriteľný životný príbeh Žena z Marsu.

Akú dobrú scifi knihu ste tento rok čítali vy?

Ivan
Artis Omnis