Autor detektívok Juraj Thal v sebe ukrýva drsného metalistu

Jeho knihy Nenávisť a Dom na kopci v sebe nesú prvky severských krimi, no ich kulisy sú čisto slovenské. Prípady vyšetrovateľa Lea Legena sa odohrávajú v okolí Nitry a miesta zločinu môžete priamo navštíviť. Kým autor dopíše nový príbeh, posielame vám do znovuotvorených kníhkupectiev ďalšiu dotlač Nenávisti.   

V rozhovore sa dočítate:

  • Koho Juraj naozaj neznáša
  • Čo čaká Lea Legena v ďalšom príbehu
  • Či Juraj znovu rozbehne svoju metalovú kariéru
  • Aké to je pracovať v zdravotníctve v období pandémie

Keďže sme sa dlho nevideli, obligátna otázka na úvod: Ako sa máš?

Pozdravujem celý tím vydavateľstva Artis Omnis. Vďaka za opýtanie. Áno, je pravda, že sme sa dlho nevideli, bolo by dobré toto prelomiť a naozaj sa niekedy stretnúť. Hádam sa to podarí, keď sa ešte viac uvoľnia opatrenia. Ja sa mám tak kolísavo − raz v pohode, inokedy pod psa. Sám neviem, čo z toho prevláda. Verím však, že veci sa už čoskoro dajú do normálnych koľají. V ostatnej dobe som si okrem pracovných záležitostí naložil na seba celkom dosť. Ale to sú veci, ktoré ma bavia a robím ich rád.

Si človek mnohých tvárí: zdravotník, metalista, spevák, autor textov, spisovateľ, otec i manžel. Ktorá tvár je pre teba charakteristická?

Hej, občas si pripadám ako šesťhlavý drak a musím riešiť mnoho spolu nesúvisiacich vecí i starostí naraz. Ale všetko, čo si spomenul, by som rozdelil zrejme rovným dielom. Minimálne v tomto čase. No ak prižmúrim oko, možno predsa len o trochu viac prevláda metalista. Byť otcom je zasa iná liga, rozhodne nie hobby, takže tu by som nepriraďoval hlavu draka, ale jeho srdce. V zásade sa vždy, teda v rámci svojich možností, snažím robiť veci na sto percent. Keď si niečo zaumienim, idem do toho naplno, nie na pol plynu, chcem, aby veci neboli „odfláknuté“. Bytostne neznášam „flákačov“.

Pracuješ ako zdravotník. Boli týždne a mesiace, keď si to mal v práci mimoriadne náročné. Našťastie sa situácia pomaly začína upokojovať. No veľkou témou je stále očkovanie proti Covidu. Predpokladám, že ty už máš očkovanie za sebou. Odporúčaš?

Áno, ja mám druhú dávku vakcíny za sebou už takmer tri mesiace. Absolútne som nemal žiadnu reakciu, zimnicu, horúčky, božechráň trombózu. Nič. Ak by som nepoznal tých ľudí, ktorí ma očkovali, mal by som reálny pocit, že do mňa vstrekli len pár kvapiek vody. Ale nie, všetko prebehlo ako malo. Či odporúčať, alebo nie, nie je v mojej kompetencii. To je už na zvážení každej osoby.

knihy Nenávisť a Dom na kopci - detektívky severského štýlu na Slovensku od Juraja Thala z vydavateľstva Artis Omnis

Keď som si pozeral na internete nejaké informácie o tebe, tak som našiel v jednom pomerne čerstvom článku takúto vetu: „Juraj Grežďo (občianske meno Juraja Thala) ako vokalista a textár NAILED NAZARENE a THALARION napísal výraznú kapitolu v knihe slovenského extrémneho metalu a je aj úspešným spisovateľom krimithrillerov.“ Takže, ako vyzerali kapitoly slovenského extrémneho metalu v tvojom podaní?

V podstate každý, kto v slovenskom undergrounde začínal tesne po revolúcii (alebo aj pred ňou), sa výraznejšie zapísal do análov slovenského metalu. Dnes sú z nás starí bardi. Tá doba bola iná. Stretávali sme sa na koncertoch, veľakrát aj mimo nich, vymieňali si nahrávky. Na koncerty chodili celé davy. Teraz je to, bohužiaľ, iné. Všetko funguje na sieti. Ja som začínal s aktívnou hudobnou dráhou koncom 80. rokov. Najskôr to bola kapela Katastrofa. Svojím spôsobom to aj katastrofa bola. ?

Mali sme obrovský zápal, hlad po metalovej hudbe, no nikto z nás nevedel poriadne hrať. Skôr to boli len akési pokusy. Preto sme s inými ľuďmi (ktorí už hrať vedeli) v 1991 odštartovali Nailed Nazarene. Aj v tejto skupine sa premlelo viacero muzikantov. Kapela išla ako píla, lenže začiatkom 90. rokov sa otvorili rôzne možnosti. A hranice. Basgitarista skončil (už sám neviem prečo), gitarista odišiel pracovať do Nemecka, bubeník sa tiež kamsi vytratil. No a ja som sa pridal k Thalarionu (vtedy fungovali pod menom Bastard).

Potom to už išlo samo. Každý rok sme nahrávali buď demo, alebo album, neustále nacvičovali, koncertovali. Ako jedným z mála domácich skupín sa nám podarilo podpísať zmluvu so zahraničným vydavateľstvom. U dánskych Mighty Music sme vydali tri albumy s celosvetovou distribúciou a promo. Bolo to pre nás veľmi úspešné obdobie.

Možno mnohí tvoji čitatelia ani netušia, aký tvrďas sa v tebe skrýva.  Vrabce čvirikajú, že sa opäť chystáš oprášiť svoju metalovú kariéru…

Áno, všetky skladby pre nový album už máme hotové. Zhruba v polovici mája nastupujeme do štúdia. Rovnako tak sme už podpísali kontrakt s istým veľkým vydavateľstvom a bude len na ňom, kedy album pôjde von. Preto zatiaľ nezverejňujem meno. Oni sami chcú rozbehnúť promo a nič nateraz neprezrádzať.

Zostava Thalarionu bude rovnaká ako v našom najlepšom období, hudobne tiež viac smerujeme do starších albumov, no predsa len s novými, vyzretejšími postupmi. Myšlienka o akomsi comebacku vznikla kdesi „pri pive“ asi pred rokom. Nie že by ostaní členovia skupiny nemali iné záležitosti, hrajú vo svojich súčasných kapelách Constans Compromissum, Flashback To Future, Tublatanka, speváčka Petronela je úspešná spisovateľka. Ale už keď sa táto idea zakorenila v hlave, teraz sme sa ju rozhodli zrealizovať, aj napriek všetkým prekážkam, ktoré covid nahádzal pod nohy.

Nedávno sme oprášili starú nahrávku Nailed Nazarene z roku 1993 a kompletne ju nanovo nahrali. Chceli sme počuť, ako by staré a pôvodné riffy zneli s novým zvukom. Aj preto teraz vyšlo CD „Hosanna Tibi De Profundis.“ Lyrická časť je dosť lovecraftovská, miestami až bezbožnorúhajúca sa. Texty som chcel zachovať tiež pôvodné.

Poďme teraz k tvojej knižnej tvorbe. Prvá knižka, ktorá ti vyšla v našom vydavateľstve, má názov Nenávisť. Ihneď si vyslúžila veľkú pozornosť fanúšikov „severskej krimi“ a v podobnom duchu je štylizovaný aj ďalší titul Dom na kopci. Bol to zámer alebo náhoda? 

Hlavne som veľmi vďačný tebe a celému vydavateľstvu, že ste mi dali šancu, išli do risku a vydali knihu Nenávisť. Sám som prekvapený, ako dobre ju prijali čitatelia. Náklad aj dotlač sú vypredané; čo viac si môže autor želať? Je to skvelé.

Nebol to zámer napísať krimi v severskom štýle. Najmä mne osobne sa to tak nejaví. Ale keď to už niekto niekde napísal, čitatelia sa toho chytili. A možno im to aj celkovou atmosférou trochu evokuje severský štýl. V mojom prípade išlo viac o náhodu. Čítal som veľa severských autorov, a teda kdesi v podvedomí som mal uložené nejaké tie veci, ktoré sa mi pri písaní vyplavovali.

Juraj Thal, autor kníh z vydavateľstva Artis Omnis Nenávisť a Dom na kopci

Dobrá správa pre fanúšikov slovenskej detektívky je, že Nenávisť, ktorá je už dlhšie vypredaná, sa čoskoro opäť objaví v kníhkupectvách. Pribudnú však aj nové prípady vyšetrovateľa Lea Legena? 

Veľmi sa teším, že Nenávisť bude mať ďalšiu dotlač. Cením si, že čitatelia stále javia o túto knihu záujem, hoci vyšla už pred štyrmi rokmi. Z nového prípadu Lea Legena mám už dávno napísanú viac než tretinu, hádam až polovicu rukopisu. Ibaže pre tisíc iných povinností nie a nie sa dostať k jeho dokončeniu.

Našťastie už teraz hnusoba poľavuje, tak budem môcť pokračovať v písaní. Na druhej strane, nebude to jednoduché. Budem sa musieť ponoriť do príbehu po dlhšom čase, čo je úplne iný pocit ako na začiatku. Môže sa stať, že ho budem musieť celý „prekopať“. Názov mám v hlave asi dva roky, príbeh detto. Pôjde o zamotaný prípad, miestami opäť s tajomnými odkazmi, desivou atmosférou, viac v štýle Nenávisti ako Domu na kopci. Čitatelia sa budú mať na čo tešiť.

Tvoje knihy sú zaujímavé a lákavé aj tým, že sa odohrávajú v skutočných reáliách, tak ako ich poznajú ľudia z okolia Nitry, Topoľčian či Tribeča. Bude aj nový príbeh zasadený do známeho prostredia?

Iste. Nebudem vo svojich románoch písať o lokalitách, o ktorých nemám ani šajnu. Preto uprednostňujem miesta, ktoré dôverne poznám, mám ich pochodené, poprípade vždy sadnem do auta a idem si ich obzrieť, nafotiť, precítiť, aby som ich neskôr dokázal verne opísať. A to je pre mňa najdôležitejšie – autenticita miesta, skutočné lokality. A Tribeč, ako aj Považský Inovec mám rovno pod nosom. V novom príbehu to nebude inak. Z lokalít môžem prezradiť čerešňový sad v blízkosti Oponického hradu, oblasť v okolí Tlmáč, známe ulice a miesta v Nitre či kultúrne pamiatky, v ktorých sa odohrá zločin.

Po mnohých mesiacoch sa otvorili kníhkupectvá. Dúfajme, že sa tak skoro nezatvoria a my sa stretneme s Jurajom Thalom pri predstavovaní jeho novej knihy, alebo možno na koncerte. Ďakujem za rozhovor a vám za prečítanie.

Ak nechcete zmeškať podobné rozhovory s našimi autormi a informácie o nových tituloch, prihláste sa do nášho Knižného klubu nižšie na tejto stránke. Tešíme sa na vás!

Ivan z Artis Omnis