Kto vyhral: Andrej Danko alebo Juraj Červenák?

Národniarom sa pred voľbami príliš nedarí, napriek tomu dávame pánovi Kapitánovi aspoň jeden dôvod na úsmev.

Koncom roka 2018 totiž v našom vydavateľstve vyšla zbierka jeho výrokov. Tie sme okorenili ilustráciami a komentármi od autorov ako Michal Magušin, Juraj Kemka či Ľubormír Feldek.

Otázka na rok 2019 bola jasná: Ovládne zbierka výrokov Kapitán rebríčky predajnosti? Alebo svoje pozície obháji naša stálica Juraj Červenák? Výsledky nájdete na konci tohto textu. Pozývame vás však prelúskať sa týmto textom a v rýchlosti s nami prežiť celý rok 2019 z nášho, vydavateľského pohľadu.

Hoci ten pocit máme na konci každého roka, v tom uplynulom sme skutočne išli na 120%. Vydali sme dvanásť titulov, zlomili niekoľko rekordov a ešte viac ako inokedy sme boli medzi vami, našimi čitateľmi i kníhkupcami.

Aký to teda bol rok?

Koniec Bohatiera vo veľkom štýle

Začali sme ho netradične, básnickou zbierkou Vitajte v sklade života. Zora Červenáková odhalila svoje tajomstvá a pootvorila dvere do zadnej tmavej miestnosti, kde sa často nechodí.

Ak sa vám zdá priezvisko autorky povedomé, nemýlite sa. Úspešný prozaik Juraj Červenák má doma v podobe manželky talentovanú poetku. A aj preto bola knižočka doplnená nostalgickými fotografiami zabudnutých kútov starej Banskej Štiavnice, zachytené objektívom Diany Potočnej.

Aby sme zostali v rodine, už v marci na Anime Show sme predstavili zavŕšenie Jurajovej bohatierskej ságy štvrtým dielom Biela veža. Obálku už tradične vytvoril Michal Ivan. Keďže išlo o poslednú časť série, pre čitateľov sme pripravili malé prekvapenie.

Okrem záložky s témou Bohatiera a Černokňažníka sa na vnútornej strane prebalu nachádza vyobrazenie všetkých predchádzajúcich bohatierskych obálok a celé pozadie je vytvorené z pôvodného českého vydania Bílej věže.

Jednotlivé knihy série Bohatier patria medzi naše najúspešnejšie, čo odzrkadľujú aj naše topky 2019, kde je Biela veža na treťom mieste a na miestach šesť až osem sú ďalšie časti série (Oceľové žezlo, Horiaca ríša, Dračia cárovná).

V máji na festivale SlavCon sme hviezdnym spôsobom odpálili ďalší sci-fi román Jany Plauchovej Druhá planéta. A keď hovoríme hviezdnym, myslíme to doslovne − krstnou mamou bola slovenská „marťanka“ Michaela Musilová, šéfka simulovanej výpravy NASA na Mars.

Pri vydaní Druhej planéty sme vo vydavateľstve prvýkrát odskúšali „crowdfundingovú“ kampaň na portáli StartLab.sk. Aj vďaka príspevkom darcov sa Druhá planéta dostala na pulty kníhkupectiev. Ďakujeme.

Vzápätí prišiel vyšetrovateľ Leo Legen v strhujúcom krimi trileri Dom na kopci od čoraz populárnejšieho autora Juraja Thala (Nenávisť, 2017). Popularita Lea Legena sa ukázala aj v topkách, kde Dom na kopci pevne zaujal štvrté miesto.

Po krátkom výdychu priletel v júli na festivale BBcon/ParCon v Banskej Bystrici Biely havran Valentíny Sedilekovej s vynikajúcou obálkou Martina Cuca Luciaka. Biely havran je druhým dielom trilógie Pokrvní.

Celá séria Bohatiera.

Jesenná kanonáda

Naša jesenná ofenzíva sa začala v septembri na festivale Comics Salón. A začala sa úplne fantasticky. Taký masový krst sme ešte asi nemali. Zišlo sa trinásť autorov (J. Červenák, A. Pavelková, L. Štiblaríková, K. Soyka, J. Girovský, M. Holecyová, L. Hlavačková, A. Olejárová, I. Molnárová Dubcová, M. Kandriková, R. Hric, Z. Jašek a J. Gálik), dvaja zostavovatelia (Alexandra Pavelková, Martin Králik), autor obálky (Michal Ivan) a krstný otec (Dado Nagy).

Autogramiáda po krste bola taká hustá, že na dobrú hodinu sme zablokovali premávku v jednej z uličiek Comics Salónu. Medzi čitateľov sa tak dostal Čas hrdinov II. Táto antológia novej slovenskej fantasy sa pripravovala niekoľko rokov a voľne nadväzuje na projekt troch antológií mapujúcich vývoj slovenskej fantastiky vo svojich základných žánroch (Farby strachu, Čas hrdinov, Dotyky budúcnosti).

Po niekoľkých rokoch sme sa vrátili na Bibliotéku so samostatným stánkom. Tomu zodpovedal aj náš program. Okrem toho, že sme v rámci vyhlasovania výsledkov Martinus ceny Fantázie vyhodnocovali hororovú súťaž Béla, na FantáziaFeste sme odpálili ťažkú artilériu.

Petra Gajdošíka možno poznáte skôr ako úspešného autora veselých detských kníh. Ale jeho temnéPrachový mužíček vnútro sa prejavilo už v roku 2017, keď sa s poviedkou Moja krv dostal do finále Ceny Béla. Okolo tejto poviedky postupne vystaval dvanásť príbehov každodennej všednosti, ktorá sa prelína s nečakanou hrôzou, tajomnom a bizarnými osudmi v zbierke poviedok Prachový mužíček a iné temné príbehy.

Ivan Kučera je s poviedkou Prasa držiteľom Ceny Béla 2011 za najlepšiu hororovú poviedku roka. Románové spracovanie tejto poviedky s príznačným názvom Prasa a ešte príznačnejším podnázvom Krvavý masaker na slovenských kopaniciach bolo ďalšou novinkou FantáziaFestu.

Autorom oboch obálok je náš nový spolupracovník Peter Cwoky Murín.

Nemáme radi nezmysly – v politike či v medicíne

Lovci ŠarlatánovRolanda Oravského môžu čitatelia poznať ako autora sci-fi detektívok (V tieni Zeme, 2018). Civilným povolaním je lekár. Zostavil tím dvanástich lekárov a odborníkov z oblastí imunológie, epidemiológie, nutričnej terapie, farmácie či psychológie, ktorí pôsobia nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Nemecku, Veľkej Británii či USA. Hovoria si Lovci šarlatánov a svoje skúsenosti s najväčšími medicínskymi nezmyslami a hoaxmi dali do knihy Príručka zdravého rozumu. Už pri príprave knihy bolo jasné, že vyvolá množstvo polemík a bude mať svojich hlasných odporcov i fanúšikov. To sa aj potvrdilo a dôkazom je druhé miesto v našich topkách 2019.

Fantastickou a nie všednou udalosťou na FantáziaFeste bol krst artbooku Michala Ivana Beštie a bojovníci. Je to Beštie a bojovnícireprezentatívny výber ilustrácií dnes najznámejšieho slovenského sci-fi/fantasy výtvarníka. Ilustrácie dopĺňajú bibliografické údaje i úvodný text Juraja Červenáka, ku ktorého väčšine kníh Michal Ivan vytvoril obálky.

V posledný deň trvania Bibliotéky sme na pódiu Panta Rhei predstavili knihu 30 rokov po (Slovensko 1989 − 2019) od autorov Róberta Kotiana a Ivana Štulajtera. Knihou rozhovorov, komentárov, analýz, fotografií sme si pripomenuli tridsiate výročie novembrovej revolúcie.Kniha v našich topkách obsadila desiate miesto.

Z edície „Pamäť“ bodovala aj kniha, ktorá vyšla v roku 2018, ale bola deviatou najpredávanejšou v roku 2019 − dramatický príbeh porážky mečiarizmu Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara od Ivana Šimka.

Posledným titulom našej vlaňajšej produkcie bola smutno-smiešna kniha Gágaji, táraji a prďúsi. Tiež podáva históriu Slovenska za posledných tridsať rokov, a to cez výroky politikov. Zostavil ju Ján Kamenistý, komentármi prispel Samuel Marec a karikatúry sú z pera Martina Shootyho Šútovca. V našich topkách sa ocitla na piatom mieste.

Kto vyhral: Červenák či Danko?

A na záver odpoveď na otázku z nadpisu. Absolútnou topkou paradoxne nie je novinka, ale svojím spôsobom už starinka s vročením 2018. Kniha KAPITÁN, zdá sa, láme rekordy predajnosti a privádza do úžasu nielen čitateľov. Tento úspešný titul zostavil Matej Pavlovič, kresbami ho obohatil Martin Cuco Luciak a komentármi doplnili Samuel Marec, Peter Adamecký, Ľubomír Feldek, Michal Magušin a Juraj Kemka.

Naša TOP 10 za rok 2019

Na druhú stranu… Juraj sa v našom rebríčku až na štyroch miestach. Takže táto porážka ho mrzieť až tak nemusí.

To boli okomentované všetky vydané tituly vlaňajšieho roku i top desať 2019.

Tri naše tituly (Biely havran, Prachový mužíček, 30 rokov po) boli podporené Fondom na podporu umenia. Pri dvoch tituloch sme využili kampaň na StartLab.sk, obidve mali úspech. V týchto dňoch ešte posielame Príručku zdravého rozumu stredným školám, čo je výsledok druhej spomínanej kampane. Ďakujeme.

V rámci akcie „Jarné knižné turné“, ktorú organizovalo Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska, sme sa stretli v Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave a prezentovali našu produkciu pred cca osemdesiatimi kníhkupcami. Je vidno, že naše knihy nekončia v kníhkupeckom kúte, ale je o ne záujem. Ďakujeme.

Počas roka sme sa stretali na mnohých besedách i krstoch v kníhkupectvách, školách, knižniciach. Navštívili sme väčšinu fantastických festivalov (Anime Show, Comics Salón, SlavCon, BBcon, TabaCon, y-games,…) i najväčší knižný veľtrh Bibliotéka. Nikde sme nemali núdzu o vašu účasť. Ďakujeme.

Rok 2019 bol pre nás úspešný aj z hľadiska predajnosti. Predali sme historicky najviac kníh. To by nebolo možné bez vás, našich čitateľov. Ďakujeme .

A takto vyzerá konečné poradie našich TOP 10 za rok 2019:

1. Kapitán (zostavil Matej Pavlovič, kreslil Martin Luciak)

2. Príručka zdravého rozumu (Lovci šarlatánov pod vedením Rolanda Oravského)

3. Juraj Červenák: Biela veža (Bohatier 4)

4. Juraj Thal: Dom na kopci

5. Gágaji, táraji a prďúsi (zostavil Ján Kamenistý, komentoval Samuel Marec, kreslil Martin Shooty Šútovec)

6. Juraj Červenák: Oceľové žezlo (Bohatier 1)

7. Juraj Červenák: Horiaca ríša (Bohatier 3)

8. Juraj Červenák: Dračia cárovná (Bohatier 2)

9. Ivan Šimko: Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara

10. Róbert Kotian, Ivan Štulajter: 30 rokov po (Slovensko 1989 – 2019)

Ďakujeme všetkým vám, našim autorom, ilustrátorom, redaktorom, spolupracovníkom, ale najmä kupujúcim ČITATEĽOM. Bez vás by sme tu neboli

A držte si klobúky, rok 2020 bude rovnako divoký, veď máme pätnásť rokov.

Ivan & Andrea Harmanovci, február 2020