Silný Červenák, ale aj Kapitán Danko. Aké boli naše TOP knihy v roku 2018

Po všetkých možných uzávierkach prichádza začiatkom roka rad aj na rôzne rebríčky. Naše vydavateľstvo nie je výnimkou − ponúkame rebríček našich najpredávanejších kníh.

Topkám už tradične kraľuje Juraj Červenák. No rebríček roka 2018 je podstatne pestrejší ako po niektoré minulé roky. Do TOP 10 sa zmestilo päť autorov a jedna autorka. Začnime práve ňou.

Ľubica Bátoryová nemala s písaním žiadnu predchádzajúcu skúsenosť. Napriek tomu sa jej podaril vtipný, živý i poučný príbeh o psíkovi Timovi. Timo je neposedný lapaj, vychovaný ako spoločník a terapeut v mladej rodinke. A tak sa spolu so psom Timom vychovávajú aj mladí čitatelia, ktorí sa dozvedia množstvo informácií zo života psov. Úspechu tejto knižnej prvotiny určite pomohli aj mimoriadne vydarené ilustrácie Martina Luciaka a autorkine dlhoročné skúsenosti chovateľky i cvičiteľky terapeutických psov.

V TOPke sa umiestnila aj ďalšia detská kniha, a to od nášho osvedčeného autora Jozefa Marca. Ten námety pre svoje knihy čerpá zo života, legiend a historiek svojich rodných Kysúc. Jeho encyklopédia kysuckých strašidiel vyšla u nás už v druhom, upravenom vydaní. 

Desať rokov a stále na čele

Tri časti Bohatierskej ságy z obdobia Kyjevského kniežatstva patria medzi naše najúspešnejšie tituly. Ale aj medzi ne sa zamiešal nováčik, aj keď s hodnosťou kapitán. Smutno-smiešna zbierka výrokov pána Kapitána obohatená o ilustrácie Martina Luciaka a texty Ľubomíra Feldeka, Petra Adameckého, Jozefa Magušina, Samuela Marca a Juraja Kemku, zostavená Matejom Pavlovičom − mladým otcom rodiny i študentom politológie, spôsobila v našich skladoch taký vietor, na aký sa v histórii vydavateľstva nepamätáme. V priebehu troch (!) dní sa všetky naše kapitánske zásoby minuli. A tajfún pokračoval aj potom. Necelé dva mesiace od vydania je na svete už tretia dotlač. Úprimne? Veľmi nás to prekvapilo. Je to dôkaz toho, že Kapitán toho za svoje pôsobenie natáral už dosť.

Osobitnú pozornosť si zaslúži Vládca vlkov. Je to „starina“, ktorá na jeseň oslávi svoju desaťročnicu na slovenskom knižnom trhu, a predsa sa stále teší veľkej obľube a nachádza nových čitateľov.

Rok 2018 bol pre naše vydavateľstvo aj rokom experimentov, nových autorov i nových žánrov. Mark E. Pocha mal svoju premiéru vo vydavateľstve Artis Omnis už v roku 2013 ako zostavovateľ i spoluautor zbierky hororových poviedok Kniha bolesti. Ďalšiu spoločnú cestu sme našli až v roku 2018 s typicky žánrovým duchárskym príbehom Dom 490. A bola to dobrá voľba. Napriek tomu, že kniha vyšla na jeseň, stihla sa dostať do TOPiek. Tešíme sa.

Absolútnym vydavateľským experimentom bolo vytvorenie novej edície Pamäť, ktorou sme vstúpili na pôdu politicko-historického žánru. Prvým titulom a hneď aj knižnou prvotinou Róberta Kotiana je kniha Ako sa delil štát. Róbert Kotian detailne, ale z nadhľadu skúseného publicistu a priameho novinárskeho účastníka opisuje najmä rok 1992, ktorý bol posledným rokom spoločného česko-slovenského štátu. Ďalším titulom tejto edície sú spomienky Ivana Šimka najmä na rok 1998 a porážku mečiarizmu. Jeho kniha má názov Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara a vyšla tesne pred koncom roka, takže svojimi predajmi nestihla umiestnenie v rebríčku. Ale veríme, že tento rok si to vynahradí − téma, ktorá je aktuálna aj pre súčasnosť by si to zaslúžila.

Žiaľ, z našich ďalších minuloročných noviniek (Martin Hatala: Whiskey, krv a striebro, Roland Oravský: V tieni Zeme, Remi Kloos: Ja, Leonardo, Tatiana Macková: Nádej z Blatnohradu) sa do poradia TOP 10 už nedostala žiadna. To nás mrzí, lebo si myslíme, že každý titul vo svojom žánri mal čo povedať. Ale veríme, že svojich čitateľov si aj tak našli a ešte nájdu.     

Ďakujeme všetkým kupujúcim čitateľom za podporu slovenských autorov. Bez vás by sme tu už dávno neboli.

A aké je teda celkové poradie TOP 10 najpredávanejších kníh vydavateľstva Artis Omnis za rok 2018?

  1. Juraj Červenák: Horiaca ríša (Bohatier 3)
  2. Kapitán (zbierka výrokov), zostavil Matej Pavlovič, kreslil Martin Cuco Luciak
  3. Juraj Červenák: Dračia cárovná (Bohatier 2)
  4. Juraj Červenák: Oceľové žezlo (Bohatier 3)
  5. Juraj Červenák: Vládca vlkov
  6. Róbert Kotian: Ako sa delil štát
  7. Ľubica Bátoryová: Pes Timo a doktor Hafbolíto
  8. Jozef Marec: Poďme sa báť (2. vydanie)
  9. Mark E. Pocha: Dom 490
  10. Juraj Červenák: Radhostov meč

Ivan & Andrea Harmanovci, február 2019