Fučivírus stále straší a u nás zatiaľ takto

Leto je pomaly za nami a za dverami už čaká jeseň. S prvým jesenným dňom príde na pulty kníhkupectiev aj naša prvá jesenná novinka KEĎ VONKU PRŠÍ. Aj keď názov je upršaný, autor Igor Adamec, známy divadelný a televízny herec sa podelil s čitateľmi o veselé i vážnejšie čriepky zo svojho života i zákulisia hereckej profesie. Atmosféru knihy vhodne dotvárajú fotografie Mariusa Bartoňa, okrem iného aj známeho džezového hudobníka. Môžeme prezradiť, že s Igorom Adamcom sú spolužiakmi zo strednej školy.

Satamaranga triler Richard Brenkuš obálka

V tesnom závese za Igorom Adamcom vychádza triler SATAMARANGA od Richarda Brenkuša. A to je aj odpoveď na otázku, čím sme sa zaoberali počas letných mesiacov.

Richard Brenkuš je autor s originálnym štýlom i nápadmi. Medzi čitateľmi zarezonovalo jeho meno, keď v roku 2014 vyhral anglickú poviedkovú súťaž Fantasy Award. Následne v našom vydavateľstve vyšlo jeho mimoriadne kladne hodnotené postapo Sabotáž na konci vesmíru. Rukopis Satamarangy pristál v redakčnom počítači niekedy koncom minulého roka. Tak nás zaujal, že sme boli okamžite rozhodnutí vydať ho. Myslím, že milovníci akčných polit-trilerov sa majú na čo tešiť.

Korona výrazne zasiahla do našich i vašich životov, no rovnako aj do vydavateľských aktivít. Príležitostí na osobné stretnutia bolo ako šafránu. Najmä na jar sme sa snažili túto dieru vypĺňať živým vysielaním na našom facebooku.

A takto vyzeralo naše prvé video 🙂

Živé čítania sme striedali s rozhovormi i zaujímavými miestami. Spoločne sme navštívili a priblížili sme vám prácu v našej domovskej tlačiarni i žilinskom kníhkupectve Artforum.

Online sa nám podarilo predstaviť a uviesť medzi čitateľov naše letné novinky ŠTRKÁČ CALLAHAN aj milú knižku pre deti PES TIMO A FUČIVÍRUS. Štrkáča Callahana od Juraja Červenáka sme spolu s Michalom Ivanom, ilustrátorom predstavili na Banskoštiavnických lúkach.

Psa Tima sme zas krstili na kopcoch nad Terchovou. Autorka, Ľubica Bátoryová, skúsená kanisterapeutka, priviedla so sebou celú svorku Timov a lúka nad Terchovou bola plná detí a švajčiarskych ovčiakov, ktoré predvádzali, čo všetko psíky dokážu.

Napriek korone sa vidíme aj naživo

No teraz sa už veľmi tešíme z tých nemnohých akcií, kde sme mali možnosť stretnúť sa osobne. Nechýbali sme ani v sobotu 19.9. v žilinskej Novej synagóge na Malom knižnom trhu. Táto obľúbená súčasť Žilinského literárneho festivalu bola po dlhom čase pre mnohých vydavateľov živou akciou.
Smutná správa je, že Jesenné knižné turné, ktoré malo byť od 21. Do 24. 9. V štyroch slovenských mestách, sa práve v týchto dňoch zrušilo. Veríme, že azda na jar sa táto milá tradícia opäť obnoví a my sa budeme môcť spolu s kolegami z vydavateľskej branže vybrať za kníhkupcami a knihovníkmi.

Vo štvrtok 24.9. sa však na vás tešíme v bratislavskom Cafe Verne na Hviezdoslavovom námestí. O pol šiestej tam odpálime medzi čitateľov už spomínanú knižku Igora Adamca: Keď vonku prší. Srdečne Vás pozývame. Krstným otcom knihy bude Sväťo Malachovský.

315 poviedok

Gwind Nezabiješ

V týchto dňoch vydavateľstvo ešte žije aj čítaním a porotcovaním poviedok z najznámejšej a najväčšej poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie. Tento rok je naša šéfredaktorka členkou poroty hlavnej súťaži. A ako tradične, udeľujeme a vyhodnocujeme aj žánrovú hororovú cenu Béla. Poviedok je tento rok ako maku (315, aby sme boli presní), tak musíme čítať každú voľnú chvíľu, keď práve nerozvážame knihy, nevybavujeme objednávky alebo nerobíme na nových tituloch.

 

 

Do konca roka uzrie svetlo sveta ešte niekoľko noviniek

  • Tesne pred finále je nové vydanie prvej časti úspešnej trilógie GWIND: NEZABIJEŠ? od skúsenej autorky Lívie Hlavačkovej.
  • Možno ste už niekde zachytili informáciu, že Michaela Musilová − Slovenka, ktorá pracuje pre NASA ako šéfka simulovaných misií na Mars i Mesiac − pripravuje v knižnej podobe svoju biografiu. Áno, je to tak! Môžeme sa priznať, že tento nápad pochádza z nášho vydavateľstva a autorsky sa ho ujala Lucia Lackovičová. Titul ŽENA Z MARSU vyjde v predvianočnom období.
  • Tento rok načrieme aj do žánru, ktorý je stále populárnejší a hovorí si motivačná literatúra. Titul ARCHITEKTÚRA ŽIVOTA od autora Old Richa je určená práve tým, ktorí chcú nájsť efektívny zmysel života v rôznych oblastiach i etapách.
  • Plánujeme ešte jedno knižné prekvapenie. Veríme, že bude aspoň také úspešné, aký bol náš kultový titul KAPITÁN. Prezrádzať podrobnosti zatiaľ nebudeme, ale môžeme povedať, že bude to podobné, ale úplne iné 🙂

Dnes všetko vyzerá tak, že fučivírus nás bude ďalej obmedzovať, ale spoločne to zvládneme. V najbližších dňoch obnovíme naše živé vysielania cez sociálne siete a pripravené máme aj ďalšie prekvapenia.

Rúško za uško a držme si palce, aby sme to všetci prežili v zdraví a mohli fungovať aspoň tak ako doteraz.

Ďakujeme za vašu priazeň, veľmi ju potrebujeme a tešíme sa na stretnutia pri knihách.
Ivan & Andrea
september 2020