Martin Hatala: Whiskey, krv a striebro

Martin Hatala: Whiskey, krv a striebro

Martin Hatala: Whiskey, krv a striebro

2018 | fantasy | krimi | Margo | Novinka | 13,20 €

Christopher Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles v časoch zlatej éry filmu − namiesto vrahov a podvodníkov však pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach. V očiach spoločnosti je to známy čudák, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. Dedukciou, čítaním medzi riadkami a odhadovaním, kedy je ten správny čas vytiahnuť zbraň a kedy sarkastickú hlášku, vyrieši Orchard päť netradičných prípadov.

Príbehy Christophera Orcharda čitateľa vracajú do USA v roku 1937, ale keďže všetky cesty, aj tie autorove, vedú domov, hlavná postava navštívi aj bývalé Československo. Martin Hatala zručne konštruuje zápletku klasického detektívneho príbehu v štýle drsnej americkej školy, no zároveň svoj text obohacuje o nové prvky žánru fantasy.

RECENZIE

„Kombinácia filmu noir, ošarpaného detektíva, čierneho humoru a fantastiky sa len tak ľahko nevidí. Martin Hatala si zvolil skvelý žáner a zaplnil dieru na trhu. Pri čítaní si viete živo predstaviť rozprávačov (Orchardov) hlboký, zachrípnutý hlas a s tým súvisiace temné nálady. Whiskey, krv a striebro sa na pohľad tvári ako rýchle čítanie, no dojem z neho je trvácny,“ píše Marek Zákopčan na svojom recenznom webe.

„V piatich poviedkach kombinujúcich horor, fantasy a kriminálne zápletky sa zoznamujeme so súkromným detektívom Christopherom Orchardom. Podobne ako v prípade Kladiváka od Janka Išu, sme aj v tomto prípade pravdepodobne svedkami zrodu fenoménu, o ktorom ešte budeme počuť a ktorý nemá na Slovensku žiadnu tradíciu, o to lepšie sa však číta,“ píše Ján Blažovský na fandom.sk

„Imidž Christophera Orcharda charakterizuje ležérna pánska elegancia ako v každej americkej kriminálnej klasike s tým rozdielom, že Hatalov detektív neeliminuje obyčajných zločincov amerického podsvetia. Loví v úplne inom rybníku,“ približuje život hlavnej postavy Jozef Kuric na svojom blogu.


Viac o autorovi
Martin Hatala

Kúpiť knihu

Kúpiť e-knihu