Cena Béla

Cena Béla

Cenu Béla udeľujeme vo vydavateľstve každý rok autorovi najlepšej hororovej poviedky v danom ročníku súťaže. Hoci história ocenenia siaha ešte hlbšie, od roku 2011 ju udeľujeme ako jednu z cien Martinus Ceny Fantázie – najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánroch fantasy, sci-fi a horor.

Keramickú rakvičku s podobizňou Bélu Lugosiho za tie roky získali aj také mená ako Jozef Karika, Miroslav Šustek, Dušan D. Fabian či Janko Iša.

Okrem iného je víťazstvo ceny Béla aj dobrým predpokladom na ďalšiu spolurácu s našim vydavateľstvom – najlepším príkladom je tomu práve Janko Iša, ktorý u nás po 2 víťazstvách v Bélovi vydal román Temnota z Pressburgu. Tento román naväzuje na samotnú víťaznú poviedku z roku 2015. A v útrobách nášho vydavateľstva sa už usilovne pracuje na ďalšom pokračovaní…

navigate_before
navigate_next

Víťazi doterajších ročníkov:

2019 – Veronika Sebechlebská – Peklo na Gessayovej 49
2018 – Ján Babarík – Statočný chlapík
2017 – Marek Slabej a Marek Brenišin – Jazvy, láska a oceán hnisu
2016 – Jozef Harendarčík – Strašiak
2015 – Ján Iša – Kladivák
2014 – Dominika Polakovičová – OAKVILLE
2013 – Ján Stopjak – Lilith
2012 – Ján Iša – Medzi regálmi
2011 – Ivan Kučera – Prasa
2010 – Richard Pupala – Zrkadlo (kuriózne bola v skutočnosti ocenená iná autorka s poviedkou rovnakého názvu)
2009 – Jozef Karika – Samota
2002 – Dušan D. Fabian – Tri čierne utorky
2001 – Dušan D. Fabian – Migréna
2000 – Gabriel Pleska – Muž měl místo mozku klíště

Kto bol Béla Lugosi

Americký herec maďarského pôvodu (vlastným menom Béla Ferenc Dezső Blaskó) sa preslávil najmä postavou grófa Draculu (réžia Tod Browning, 1931). Rovnakú postavu z pera Brama Stokera si zahral ešte predtým aj na divadelných doskách – úspech na Brodwayi ho jednoznačne predurčil k stvárneniu upírskej legendy na filmovom plátne.

Aký je celý príbeh ceny Béla?

Ocenenie pomenované po velikánovi hororových filmov Bélovi Lugosim udeľuje vydavateľstvo Artis Omnis autorovi najlepšej hororovej poviedky za daný ročník súťaže. Jej vznik sa datuje od roku 2000, kedy prebehol skúšobný „nultý ročník“. Súťaž vznikla ako aktivita hororového online magazínu Hlboký hrob. Ten mal spočiatku ambície udeľovať ocenenia aj v kategóriách Film roka, Počin roku a Anti-Béla. To sa mu v úvodnom nultom ročníku aj úspešne podarilo, no neskôr sa udeľovanie ceny jednoznačne zameralo len na písané texty odoslané špecificky do súťaže. Po zániku portálu sa súťaž na niekoľko rokov odmlčala, v roku 2009 ju oživilo nástupnícke občianske združenie Mastodont v spolupráci s vydavateľstvom Artis Omnis a časopisom Fantázia a stala sa pridruženou cenou Ceny Fantázie. Od roku 2011 Cenu Béla vyhlasuje vydavateľstvo AO v spolupráci s CF. Menila sa i podoba samotnej ceny – od drevenej skulptúry a diplomu, cez tričko s potlačou loga súťaže či „popol Bélu Lugosiho“ získala v roku 2012 svoju aktuálnu podobu – autor víťaznej poviedky sa môže tešiť z keramickej rakvičky s podobizňou patróna súťaže. Súčasťou ocenenia je aj balíček kníh nášho vydavateľstva z edície Margo a možnosť autorskej spolupráce s vydavateľstvom. Vďaka nej sa čitatelia na Slovensku už mohli oboznámiť s hororovou tvorbou viacerých víťazov a finalistov Ceny Béla: Miroslav Šustek, Gabriel Pleska, Dušan D. Fabian, Jozef Karika, Tomáš Straňák, Michal Jedinák,…