NUKLEUS: Konečne normálny komiks

Podporte vydanie slovenského komiksu!

Poznáte slovenský komiks? Že nie?

Už takmer 20 rokov sa venujeme vydávaniu slovenskej fantastiky. Napriek tomu, že vo svete je komiks obľúbený žáner s dlhoročnou tradíciou, na Slovensku je len v plienkach. S vašou pomocou chceme ukázať, že existuje aj pôvodný slovenský komiks. Komiks, ktorý je presne taký, aký má byť – zábavný, so silným hrdinom s nadprirodzenými vlastnosťami, vlastným príbehom a precíznou kresbou. Zároveň môže podporovať kritické myslenie, vie riešiť vážne veci, a pritom si zachovať pútavosť, akčnosť a všetky atribúty žánru.

O čom je komiks NUKLEUS?

Chceme ponúknuť najmä mladšiemu čitateľovi (ale aj staršiemu milovníkovi tradičného komiksu) autorský slovenský komiks, ktorý dokáže byť pútavý a zábavný rovnako ako akýkoľvek zahraničný. Komiks je určený pre čitateľov od 10 rokov. Veríme, že NUKLEUS bude ich dobrým spoločníkom, ktorý ich môže priviesť aj k ďalším knižným príbehom.

Komiks ponúka príbeh 12-ročného chlapca Raya, ktorý sa stane svedkom pádu neznámeho telesa z nebies. Ray sa na vlastnú päsť rozhodne vypátrať, čo sa vlastne stalo. Len jemu je dovolené odhaliť tajomstvo, ktoré zostane pre zvyšok sveta skryté. Chlapec si postupne začne uvedomovať, že záleží len na ňom, či návštevník z vesmíru prinesie Zemi skazu alebo spásu. Je to príbeh o detskom priateľstve s mocnou nadprirodzenou bytosťou, ktorá pomáha, radí a ochraňuje.

Komiks NUKLEUS ponúka všetko, čo môže čitateľ od zaujímavého a vzrušujúceho príbehu očakávať: kladných hrdinov, zlosynov, tajomstvo, fantáziu, hrozbu zničenia či ovládnutia sveta, bitky a streľbu, prenasledovanie, sprisahanie, mimozemských návštevníkov a napokon, samozrejme, happy end.

Klasický boj dobra a zla v sebe okrem napätia skrýva aj poučenie. Autori nenápadne využili veľmi aktuálny environmentálny motív. 

Čo vravia o komikse jeho autori?

Martin Jurík, autor textu:

„Nukleus je v podstate projekcia z môjho detstva, keď som si želal mať silného jedinečného priateľa, ktorý by bol zároveň aj ochrancom, učiteľom i parťákom pri fantastických dobrodružstvách. Myslím, že každé dieťa zažíva situácie, v ktorých by prijalo takéhoto kamoša. A tak som si zo spomienok na detské túžby vytiahol do prítomnosti Nukleusa. Možno pomôže aj dnešným deťom.“

Martin Luciak, autor ilustrácií:

„Príbeh o malom chlapcovi a jeho nezvyčajnom kamarátovi ma okamžite zaujal. Tvorba komiksu s mocným až neporaziteľným hrdinom bolo vždy to, na čom som chcel pracovať. Nukleusa som si od prvých chvíľ predstavoval ako spojenie ľudského atletického tela s ostrými kryštálmi a jednoduchej robotickej tváre bez mimiky.“

Ide o komiksové spracovanie podľa klasického amerického vzoru, ktorého sú obidvaja autori veľkí fanúšikovia.

Prečo sme sa rozhodli vydať komiks?

V Artis Omnis prinášame každý rok nových talentovaných autorov a zaujímavé príbehy. S komiksom NUKLEUS prichádza do slovenskej fantastiky, ako aj do žánru kníh pre „školákov“ všeobecne, nový prvok. Slovenský komiks je prakticky v plienkach. Náš projekt chce túto medzeru vyplniť a vytvoriť niečo, čo tu chýba. Zároveň chceme naštartovať aj renesanciu a záujem o klasický komiksový príbeh. Veríme, že plnohodnotný komiksový príbeh sa dá vytvoriť aj na Slovensku. Autori pracovali na projekte viac ako dva roky. Vytvorili „žánrovku“ ako návrat ku koreňom tradičného komiksu, vedecko-fantastický príbeh, ktorý upúta mladých (i starších) a vtiahne ich do svojho sveta.

Čítanie podporuje tvorivosť, kreativitu, rozširuje obzory a podporuje kritické myslenie. A o to sa snažíme už takmer
dvadsať rokov.

Ako použijeme vašu podporu?

Vytvorenie a vydanie komiksu je v podmienkach Slovenska mimoriadne nákladný projekt, ktorý sa nedá zaplatiť z bežného predaja. A preto je vaša podpora nenahraditeľná. Bez nej nevieme vydanie komiksu zrealizovať.
Prostriedky získané vďaka vašej podpore použijeme na vydanie knihy
a marketing, najmä na úhradu časti nákladov na tlač knihy, redakciu, sadzbu a propagáciu.

Ďakujeme!

Kedy a kde bude projekt realizovaný?

Komiks NUKLEUS plánujeme vydať koncom apríla 2024.

Prvýkrát ho predstavíme na obľúbenom festivale fantastiky SlavCon. Počítame s ďalšími besedami na školách a v knižniciach najmä pre školské publikum. Kniha bude aj v bežnej knižnej distribúcii, aby sa dostala medzi širokú skupinu čitateľov

Odmeny pre podporovateľov budeme posielať v priebehu apríla 2024.

Podporovatelia budú prví, ktorí sa dostanú ku knihe. Predpokladáme,
že v priebehu apríla 2024 budú všetky odmeny odoslané. Odmeny budeme posielať poštou, poštovné je súčasťou odmeny. Realizácia odmeny NUKLEUS + Osobné stretnutie s autormi je možná až po vzájomnej dohode.