Architektúra života – objavme v sebe múdrosť

Oldřich Kovář je dlhoročný vrcholový manažér a bývalý majiteľ nadnárodnej firmy, inovátor, mentor, honorárny konzul a dlhoročný člen Rotary klubu Žilina. Pod pseudonymom Old Rich je zároveň autorom dvoch kníh. Pred pár rokmi to bolo Rozhodovanie a koncom roka 2020 vyšla jeho Architektúra života. Rozhodol sa v nej podeliť o svoje skúsenosti a životnú filozofiu.

Váš príbeh vyzerá na prvý pohľad úspešne. Zažili ste aj krízy?

Na ceste k úspechu som zažil aj ťažké momenty, chvíle neistoty a plaču, ale to všetko ma s mojou rodinu stmelilo a spoločne sme boli pripravení prekonať i nasledujúce prekážky. A prišli. Zrada blízkych spolupracovníkov, vážna choroba, problémy s rozvojom firmy…  s  týmto všetkým sme sa museli popasovať. Aj tieto skúsenosti s riešením osudových rozhodnutí ma motivovali napísať túto knihu.

Knihe ste dali inšpiratívny názov. O čom sa v nej píše?

Architektúra života čerpá z mnohých skúseností, ktoré som zažil ako podnikateľ, a prináša novátorský spôsob myslenia založený na rozpoznaní našej múdrosti, ale aj hlúposti. Popisuje  procesy rozhodovania, prácu vedomia a podvedomia. Skúma ľudské vzťahy, metodiku architektúry budovania života a riešenia veľkých problémov. Francis Bacon tvrdí, že poznanie nám dáva moc. Skutočným darom tejto knihy je jej užitočnosť. Prostredníctvom knihy vie čitateľ odhaliť hlupákov vo svojom  okolí, ktorí ovplyvňujú jeho život, ako aj spoznať múdrych ľudí, ktorým doteraz nevenoval pozornosť. Nazýva veci priamo a nekompromisne, čo nemusí každý prijať.

Komu je predovšetkým určená?

V podstate každému, kto má už niečo odžité a vie, že život nie je „peříčko“. Cez knihu viete poradiť nielen sebe, ale najmä pochopiť konanie napr. partnera, tínedžera, hundrajúceho kolegu alebo politika. Rukopis knihy si už našiel  cestu  nielen k 17-ročnému mladíkovi,  ale aj  k skúseným manažérom a univerzitným profesorom.

Old Rich: Architektúra Života

Čo vás viedlo k jej napísaniu?

Od mladosti ma zaujímala psychológia, príčiny úspechu a neúspechu, rozhodovanie a neskôr aj filozofia. Túto svoju lásku som pretavil do prvej knihy Old Rich – Rozhodovanie. S odstupom času som sa chcel  podeliť s čitateľmi aj o neštandardné vnímanie sveta cez definíciu múdrosti a hlúposti. Štúdiom týchto tém sa mi zrazu otvoril obrovský priestor na spoznanie správneho a nesprávneho. Rozhodovania už potom boli jednoduché.

Máte bohaté skúsenosti, ktoré boli tie kľúčové?
Množstvo obchodných a  turistických ciest, uskutočnených počas sedemnástich rokov podnikania v Ázií, Indonézií, Európe alebo Amerike, mi umožnilo stretnúť ľudí rôznych kultúr, náboženstiev a sociálnych pomerov, ľudí rôzneho vzdelania, žijúcich v rôznych politických systémoch. Skúmal som, prečo niekde isté veci a systémy fungujú jedným spôsobom a inde odlišným. Napríklad, prečo na parížskom letisku udávajú priamy smer na informačných  tabuliach šípky smerujúce dole, kým všade inde vo svete smerujú hore? Prečo sú semafory v USA za križovatkou a v Európe pred križovatkou? Prečo sú priemerní Kubánci alebo Thajčania šťastní vo svojom živote, aj keď vlastnia podstatne menej ako napríklad priemerní Američania alebo Európania? Prečo formy porevolučnej demokracie v štátoch východnej Európy nenapĺňajú očakávania ich obyvateľov a ako je možné, že z ľudožrútov na Fidži sa stali príjemní hostitelia turistov? Takýchto otázok a skúmaní bolo ešte oveľa viac.

Ako vás tieto skúsenosti ovplyvnili?
V mladosti som pracoval ako robotník na stavbách, kopal základy, hádzal  repu na vlečky, zbieral zemiaky a opekal ich na ohni. Žiadna práca mi nebola cudzia. A potom, neskôr, som večeral v drahých a luxusných reštauráciách v Soule, Cantone, Taipeji, Shanghai či Kolíne nad Rýnom v spoločnosti prezidentov významných svetových korporácií. Bol som svedkom rozmachu, ale aj  pádu firiem a rodín, videl som, ako sa z úspešných ľudí stávajú bezdomovci, musel som zvládnuť krivdy a pokorenia od druhých, aby som sa sám stal nielen skúseným, ale najmä pokorným človekom.

Čo robí ľudí úspešnými?
Život mi ukázal, že všetci tí úžasní a úspešní ľudia sa dostali tak vysoko vďaka  ochote vyvíjať sa a meniť svoje stereotypy. Za veľkým úspechom stála ich osobnosť, životná filozofia, neustála práca na sebe a vzdelávanie sa. Bol to práve proces malých víťazstiev nad sebou samými, ktorý ich posúval stále na vyššiu a vyššiu priečku pracovného, spoločenského a osobného úspechu.

Píšete pod pseudonymom Old Rich. Ako vznikol?

Prezývka vznikla počas mojich návštev Číny v 90. rokoch. Anglicky hovoriaci priatelia, Číňania, moje krstné meno Oldřich premenovali na Old Rich, čo v angličtine znamená starý bohatý 🙂

Viac o Architektúre života nájdete tu.