TOP 10 za rok 2016

Prinášame poradie najpredávanejších kníh nášho vydavateľstva za rok 2016.

1./ Juraj Červenák: Prízraky na Devíne
2./ Juraj Červenák: Vládca vlkov
3./ Juraj Červenák: Radhostov meč
4./ Juraj Červenák: Zlato Arkony 1
5./ Juraj Červenák: Krvavý oheň
6./ Juraj Červenák: Zlato Arkony 2
7./ Juraj Červenák: Vojna s besmi
8./ Janko Iša: Temnota z Pressburgu
9./ Peter Adamecký: Vyznávač
10./ Peter Adamecký: Piešťanská spojka

Rebríček TOP 10 za rok 2016 je tentokrát pomerne jednotvárny :-). Je to čisto mužská záležitosť a desať miest si podelili traja autori. Juraj Červenák s Roganovkami je na siedmich pozíciách. Čo iste zaslúžene komentoval na svojom FB: „Sorry jako“.

Novinka Juraja Červenáka s prehľadom všetko valcovala a získala prvé miesto

Z minuloročných noviniek bodovali dve: Prízraky na Devíne a Temnota z Pressburgu. A patrí sa dodať, že Prízraky predbehli všetkých o veľa konských dĺžok. Zvyšné miesta obsadili „starinky“. Juraj Červenák v posledných rokoch nabral nových čitateľov (najmä novým, historicko-detektívnym žánrom do ktorého sa úspešne pustil) a z nich sa niektorí odvážili siahnuť aj po Roganovskej novinke Prízraky na Devíne a mnohí z nich sú takí verní, že sa rozhodli pre celú černokňažnícku sériu. Čo je vidno najmä na druhom mieste Vládcu vlkov. Je úžasné, že titul, ktorý vyšiel v roku 2009 si stále udržiava nadpriemerný predaj.
Všeobecne, nášmu rebríčku 2016 kraľujú staršie tituly. Špionážny román Piešťanská spojka vyšiel v roku 2013 a stále má slušné predaje a je veľká škoda, že autor si dal tvorivú prestávku. Mnohí čitatelia čakajú na plnokrvní špionážny román z pera Petra Adameckého.
Každý jeden titul v rebríčku nás teší, ale to, že z desiatich minuloročných noviniek sa do Topiek dostali len dve, je pre nás neveselá správa, lebo to znamená, že napriek svojim literárnym kvalitám si nenašli dostatok čitateľov. Alebo možno sme nepriviedli my čitateľov ku nim.
Dobrá správa je, že absolútny nováčik, autorsky i knižne, Janko Iša: Temnota z Pressburgu, zabodoval. A to je dobre, lebo ukazuje cestu aj iným prvotinám (prvé ostrohy z poviedkových súťaží, tvorba i publikovanie kratších útvarov, žiadne hviezdne maniere, poctivá práca s textom i komunikácia s čitateľom). Sme veľmi zvedaví, ako sa bude dariť Temnote ako „starinke“ a najmä ako sa bude dariť ďalším knižným projektom Janka Išu.

Románový debut Janka Išu sa nestratil a našiel si svojich priaznivcov. Obsadil siedme miesto.

 

Každá vydaná kniha je ako vlastné dieťa, tešíme sa preto z malých aj veľkých krokov všetkých našich detí, tých najmladších, i tých odrastenejších.
Ďakujeme všetkým kupujúcim čitateľom. Len vďaka vám môžeme robiť to, čo nás baví.

 

Ivan Harman

Marec 2017