Popis
2021 | Edícia Pamäť | 15,9 €
Anotácia:
Hoaxy, dezinformácie a informačný chaos sú súčasťou našich životov. Počas pandémie COVID-19 ich vplyv rapídne vzrástol a stal sa tak ešte nebezpečnejší. Skupina lekárov a ďalších odborníkov bojujúcich proti hoaxom a nezmyslom v medicíne, známa ako Lovci šarlatánov, spolu s autormi z oblasti sociálnych a ekonomických vied v tejto knihe poukazujú na najrozšírenejšie z nich. Rozoberajú najpopulárnejšie témy, ktoré sa stali zároveň najčastejším terčom dezinformácií. Približujú metódy liečby a prevencie COVID-19, podrobne rozoberajú tému očkovania a vývoj vakcín.
V textoch upozorňujú na chyby a prešľapy autorít a politikov, mapujú tiež situáciu v okolitých krajinách a vo svete. Aká bola cesta vírusu a ako sa vyvíjala pandémia? Ako sa jej vplyvom zmenili naše životy, pracovné a spotrebiteľské zvyklosti i celá spoločnosť? Ktorým ekonomickým oblastiam ukázala nový smer? Potrebujeme poznať odpovede na tieto otázky, aby sme boli na podobné situácie lepšie pripravení. Aj to je cieľom tejto publikácie.
Autorský tím:
Roland Oravský (zostavovateľ) – lekár / internista
Jana Fialová Kučerová − molekulárna biologička
Ondřej Holý − epidemiológ
Robert Chovanculiak – ekonóm / analytik
Ivana Jochmanová – lekárka / internistka a endokrinologička
Markéta Kolečková – lekárka / patologička
Tomáš Kriššák – expert na sociálne siete
Michal Křupka – imunológ
Grigorij Mesežnikov − politológ
Martin Miko – lekár / kardiológ
Ján Šoltés – lekár / kardioanesteziológ a intenzivista
Richard Turcsányi – politológ / expert na Čínu
Ukážka:
Sprievodným javom pandémie, ktorému sa nevyhlo ani Slovensko, sa stala aj infodémia, záplava dezinformácií a falošných správ. Na začiatok treba povedať, že dezinformácie a zavádzajúca propaganda boli silno prítomné v slovenskom informačnom priestore aj pred vypuknutím pandémie. Slovenská dezinformačná scéna je roky mimoriadne rozvinutá a len na Facebooku sa nachádza podľa databázy Blbec.online viac ako 1 800 zdrojov manipulatívneho obsahu.
O sile tohto „neviditeľného“ fenoménu vypovedajú aj prieskumy verejnej mienky, ktoré pravidelne zverejňuje organizácia Globsec. Podľa posledného prieskumu na Slovensku verí konšpiráciám až 56 % ľudí. Naopak, najmenej náchylní na konšpiračné teórie sú Litovčania (17 %) a Rakúšania (20 %).
Príčiny tohto vysokého rozdielu nie sú len v tom, že je na Slovensku mimoriadne vysoká aktivita zdrojov nepravdivého obsahu, ale aj nedostatočná kvalita školstva a donedávna chýbajúca akcieschopnosť zo strany štátu. Práve štát ponechal voľné pole pôsobnosti rôznym šarlatánskym webom a dezinformačným zdrojom, pričom štátne inštitúcie nerozvíjali potrebu vlastnej strategickej komunikácie.
ISBN: 978-80-8201-131-2
272 str. | väzba: pevná | rozmer: 150×215
Kúpiť: | martinus.sk | Gorila.sk