Olympijské disciplíny na Bibliotéke 2017

Olympijské disciplíny na Bibliotéke 2017

Knižný veľtrh Bibliotéka je úspešne za nami. Boli sme tam, ako každý rok, a vystriedali sme niekoľko olympijských disciplín. Chôdzu na 50 km, Podpisový maratón aj Hororový päťboj.

 

Disciplína prvá: Chôdza na 50 km a krst novej knihy

Ako prvú sme v sobotu pokrstili knihu mladučkej, len 17-ročnej autorky Valentíny Sedilekovej VENILE / prvá časť série Pokrvní.

 

Samo Marec krstí knihu Valentíny Sedilekovej Pokrvní

 

Krstným otcom tohto fantasy románu pre mladých je najznámejší slovenský bloger Samo Marec: „Valentína je v prvom rade hrozné zlatíčko. Neuveriteľné ňuňu. Ale okrem toho je ešte aj šikovná, múdra, inteligentná, milá a robí asi tisíc vecí. Všetky dobré. Keď som sa jej spýtal, čomu všetkému sa venuje, zoznam bol taký dlhý, až som sa čudoval, že si to vôbec pamätá. Super články pre Trend píše, napríklad. Aj blogy na N-ku. Som si absolútne istý, že o Valentíne budete ešte počuť. Neviem, či to bude v literatúre, vo verejnom priestore, v politike, v dobročinnosti alebo v čom vlastne, ale garantujem vám, že príde čas, o desať rokov alebo o pätnásť, keď dokáže veľké veci. She’ll be right up there. A ja si potom budem môcť povedať, že na Bibliotéke v roku 2017 som bol krstným otcom jej knihy.”

 

 

Na krste sa zišla skvelá zostava: majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, rodičia Sedilekovci, autorka – 17-ročná Valentína, Samo Marec – najznámejší slovenský bloger a krstný otec knihy, vydavateľka Andrea Harmanová a Eva Piarová, ktorá dozrela na korektúry. Chýba ešte Karolína – autorka krásnej obálky, ktorú pozdravujeme do Anglicka, a naša super grafička Jana Kollárová. Ďakujeme všetkým, ktorí nás prišli podporiť!

 

 

Disciplína druhá: Podpisový maratón Ďura Červenáka

​Jedným z headlinerov Bibliotéky bol určite Juraj Červenák​, ktorý predstavil pokračovanie veľkolepej fantasy série Bohatier DRAČIA CÁROVNÁ.

 

 

Kyjevský vojvodca Svjatoslav zvíťazil nad Bulharmi a upevňuje svoju moc v povodí rieky Volgy. Iľja Muromec a ostatní bohatieri sú však ako na ihlách. Ich úhlavný nepriateľ, veľkňaz Tugarin, unikol kamsi na sever.

 

Svjatoslav súhlasí, aby sa družina vydala po jeho stopách a raz a navždy s ním skoncovala. Iľja a jeho druhovia musia opäť bojovať s dračími čarami i s temnotou, ktorá nakazila zradné srdce v ich vlastných radoch.

 

 

O tom, že Jurajov fanklub je naozaj početný, svedčí aj fakt, že autogramiáda po krste trvala neuveriteľných 90 minút! To už je snáď aj slovenský rekord 🙂

 

Disciplína tretia: Hororový päťboj

V sobotu sme na Bibliotéke oceňovali aj najlepšie hororové poviedky v rámci Martinus Cene Fantázie. Tentoraz sa o Cene Béla rozhodovalo medzi týmito finalistami:
  • Peter Gajdošík: MOJA KRV
  • Michal Hosťovecký: ZDOCHLINÁRKA
  • Anna Olejárová: PREPLATOK
  • Lenka Štibláriková: TÁTO KRAJINA NIE JE PRE SLABÝCH
  • Marek Slabej + Marek Brenišin: JAZVY, LÁSKA A OCEÁN HNISU
Cenu v podobe rakvičky Bélu si odnáša dvojica Marekov Slabej / Brenišin. Gratulujeme, chalani!

 

 

Takisto nemôžeme nespomenúť aj úspech Anny Olejárovej, ktorá sa s Preplatkom stala celkovou víťazkou 15. ročníka Ceny Fantázie a Lenka Štiblaríková získala ocenenie vo fantasy kategórii. Všetkým zo srdca blahoželáme!

 

Finalistov Bélu čakali takéto kôpky kníh 🙂

Čo si o víťaznej poviedke myslí porota Ceny Béla, čiže my?

Kto a prečo zabil kazašského imigranta? To je otázka, okolo ktorej sa točí dej víťaznej poviedky hororovej Ceny Béla. Autorský tandem Slabej/Brenišin sa ukázal ako veľmi dobrá voľba a vytvoril hutné, napínavé i hravé, drsné i vtipné, no hlavne skvelé dielko. Ekonóm a patológ totiž vedia, o čom je život – o peniazoch a o smrti. Vie to aj ich hlavný hrdina v úlohe súkromného detektíva, typ zo starej dobrej školy. Až na jeden detail – tento „náš“ je nekromant. Smrť teda pozná dôverne z každej stránky − a peniazom sa tiež nevyhýba. Ani tequile.

 

Takže, priatelia, to by sme mali. Takáto bola Bibliotéka 2017 z nášho pohľadu. Tri olympijské disciplíny, veľa nervov, napätia, krvi a potu. Ale aj veľa radosti a očakávania, stretnutí, Epochu, a všetkého, čo k našim super fanúšikom a kamarátom patrí.

 

A čo vy? Boli ste sa pozrieť? Ako sa vám páčilo? Napíšte nám, pošlite holuba, priložte fotografiu… Radi sa o tom s vami porozprávame v komentároch

 

Za fotografie ďakujeme: Samovi Marcovi, Kataríne Čavojovej, Milošovi Lacikovi, Cene Famtázie a Jurajovi Thalovi