Lovec šarlatánov napísal sci-fi detektívku

Lovec šarlatánov napísal sci-fi detektívku

„Nedokážem pochopiť, čo by ich k tomu viedlo. Spoločne sa vydať

v ústrety smrti. Napadá vám niečo?“

Leif si odkašľal. „Ak to naozaj urobili, existujú iba dva dôvody.

Hromadné šialenstvo alebo strach.“

„Strach pred čím?“

Leif nepoznal odpoveď.

Roland Oravský (1991, Košice) pôsobí ako lekár – internista v nemeckom meste Chemnitz. Je členom a spoluautorom článkov skupiny Lovci šarlátanov, ktorá sa snaží vyvracať nezmysly a mýty v medicíne. Píše vzdelávacie články z oblasti medicíny na invivomagazin.sk, v minulosti prispieval aj do denníkov SME, Denník N a do časopisu Quark.

Vo svojej literárnej tvorbe spája prvky trileru, krimi a scifi. Jeho novela Hypnos vyhrala súťaž Detektívka roka 2013 a v roku 2014 vyšla vo vydavateľstve Forza Music.

Vo vydavateľstve Artis Omnis mu v septembri vyšla nová kniha s názvom V TIENI ZEME. Strhujúci krimi / sci-fi / triler rieši sériu záhadných úmrtí v bližšie neurčenej budúcnosti. Medzi obyvateľstvom narastá panika a hlavný vyšetrovateľ stráca akúkoľvek istotu. Pohráva sa s ním vlastná myseľ alebo je naozaj svedkom niečoho, čo je mimo ľudského chápania? Dokáže ešte zabrániť ďalším obetiam?

Lovec šarlatánov

Akčný napínavý príbeh autor predstavil koncom septembra na najväčšom slovenskom festivale fantastiky Comics Salón v Bratislave. Krstným otcom knihy sa stal známy slovenský spisovateľ Juraj Červenák. Keďže autor je v civilnom povolaní lekár-internista (pôsobiaci v Nemecku), išli sme na to jednoznačne: infúziou.

Roland dokázal, že mu to ide nielen s perom, ale aj s ihlami. Okrem samotnej knihy a okolností jej vzniku sme sa v debate venovali aj situácii v zdravotníctve u nás a v Nemecku (čo je častokrát tiež sci-fi), medicínskym hoaxom a konšpiračným teóriám, ktoré Roland rád vyvracia v článkoch Lovcov šarlatánov alebo Invivo magazínu.

Slovo samozrejme dostal aj krstný otec. Juraj Červenák je autorom zhruba 30 knižných titulov, medzi ktorými sú aj historické detektívky, a tak porozprával, čo by správnym detektívkam nemalo chýbať − či už sa odohrávajú v minulosti alebo budúcnosti. Za svoje pochvalné slová smerom ku krstňaťu si od autora vyslúžil aj obľúbenú whiskey. Ale sranda sa skončila − teraz do čítania! A radšej si pri tom dajte pozor na nervy!

Anotácia

Niektoré tajomstvá je lepšie neprebúdzať.

Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho automaticky nasmeruje späť na medzinárodnú stanicu, umiestnenú na Mesiaci. Celú záležitosť preberajú dvaja vyšetrovatelia zo Zeme, no namiesto štandardne očakávaných záverov zistia šokujúce fakty. V hlbinách vesmíru došlo k strašným udalostiam, ktoré nevedia vysvetliť ani špičkoví vedci. Vyšetrovací tím je v slepej uličke. Zlo sa začne šíriť, akoby nestačilo, že Európe hrozí nová vojna. Narastá panika a hlavný vyšetrovateľ stráca akúkoľvek istotu. Pohráva sa s ním vlastná myseľ alebo je naozaj svedkom niečoho, čo je mimo ľudského chápania? Dokáže ešte zabrániť ďalším obetiam?

Andrea Harmanová