Ivan Šimko: Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara

Ivan Šimko: Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara

Ivan Šimko: Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara

2018 | edícia Pamäť | 14,9 €

Skutočný politický triler.

Toto nie je fikcia. Viacnásobný minister Ivan Šimko prináša pohľad do zákulisia strhujúceho boja proti mečiarizmu.

Bezohľadný a autoritársky spôsob vládnutia, rozkrádanie štátneho majetku a tunelovanie sprivatizovaných podnikov privilegovanými, mafiánske praktiky, ktoré vyústili do únosu prezidentovho syna, Slovensko označované ako čierna diera Európy bez možnosti prijatia do EÚ a NATO. To je smutný obraz našej krajiny v 90. rokoch, keď všetku moc v štáte držal pevne v rukách Vladimír Mečiar.

Vtedajšie opozičné politické strany nemali ani najmenšiu šancu Mečiarovo HZDS ohroziť. Autor, ktorý bol priamym účastníkom politických zápasov tej doby, popisuje udalosti, ktoré viedli k sformovaniu silnej protimečiarovskej Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Ako sa rodilo rozhodnutie piatich rôznorodých strán ísť do volieb spoločne? Ako prebiehal spor o vedenie SDK? Aké polená im Mečiar hádzal pod nohy? Ako vyzeral volebný zápas, ktorý bola zo strany vládnej moci nielen megalomanský, ale aj zúrivý, špinavý a neférový? Ako sa po úspešných a pre Slovensko takých významných voľbách formovalo nové vedenie štátu?

Kniha je svedectvom toho, ako sa podarilo zvrátiť osud krajiny a nasmerovať ju nazad do Európy. Slovensko dokázalo demokraticky poraziť moc, ktorá sa pokúšala budovať režim, aký je v súčasnosti trochu módou označovať za neliberálnu demokraciu. Tým je tento príbeh azda poučný a inšpiratívny aj pre súčasnosť.

O autorovi

Ivan Šimko (1955) pred Nežnou revolúciou pracoval na Útvare hlavného architekta Bratislavy a po Novembri 1989 sa aktívne zapojil do slovenskej politiky. Bol členom štyroch vlád (podpredseda vlády pre legislatívu, minister spravodlivosti, vnútra a obrany), pôsobil v KDH, SDKÚ a po rozkole s M. Dzurindom sa pokúsil založiť vlastnú politickú stranu (Slobodné fórum a Misia 21). Napokon  sa v roku 2010 vrátil do KDH. Po odchode z aktívnej politiky v roku 2006 sa venoval sa rozvíjajúcemu sa odvetviu digitálneho práva. Je autorom alebo spoluautorom viacerých publikácií. V roku 2011 založil občianske združenie Kresťanskodemokratická akadémia KREDIT, ktoré sa zaoberá sa koncipovaním politiky inšpirovanej kresťanským učením. Žije v Bratislave, je ženatý a má štyri deti.


Viac o autorovi
Ivan Šimko

Kúpiť knihu