Dievča s hlavou plnou snov

Dievča s hlavou plnou snov

Písať začala ako 12-ročná, v štrnástich jej vyšla prvá kniha. V týchto dňoch vydáva vo vydavateľstve Artis Omnis reedíciu prvej časti fantasy série Pokrvní s názvom VENILE, píše blogy, zaujíma sa o veci verejné a nebojí sa ísť s kožou na trh. Valentína Sedileková.

Dnes si 17-ročná študentka prestížneho gymnázia. Ako sa spätne dívaš na obdobie, keď ti vyšla prvá kniha? Pre dievča, ktoré práve končí základnú školu, to nebýva bežná záležitosť.

Bolo to pre mňa čosi neuveriteľné. Napísať a vydať knižku bol môj odveký sen a dosiaľ je pre mňa zázrakom, že sa to podarilo. Keď sa pozriem spätne, celý ten rok bol pre mňa ako rozprávka. Vďaka Maťovi Tóthovi som začala trénovať atletiku, čo je šport, v ktorom som sa našla, šťastnou náhodou som stretla Dášku Mellovú, s ktorou sme potom pracovali na vydaní knižky, pomaly som finišovala základnú školu… Krst knižky bol, samozrejme, výnimočným okamihom, no predovšetkým som bola som obklopená úžasnými ľuďmi, ktorí ma robili šťastnou. A za to som veľmi vďačná.

Tvoja kniha je dnes kompletne prepracovaná, má novú obálku. Prečo si sa rozhodla pre nové vydanie románu?

So sestrou Karolínou
So sestrou Karolínou

Keď píšem, nech je to kniha, článok do novín, blog alebo esej, snažím sa do riadkov dávať svoje myšlienky a ich hĺbku. Verím, že Pokrvní sú dobrý príbeh a som šťastná, že sa knižka vydala, keď som mala čerstvo pätnásť. Zároveň mám však pocit, že prvé vydanie celkom nevyužilo svoj potenciál, a čo je dôležitejšie, neodovzdalo posolstvo, ktoré malo. Spolu s knižkou, jej príbehom a postavami som vyrástla aj ja a dúfam, že nové vydanie
v sebe nesie kvalitnejší príbeh, reálnejšie správanie postáv, logickejší dej, komplikovanejšie zápletky a silný odkaz, ktorý čitateľa prinúti zamyslieť sa. Som neuveriteľne vďačná, že sa našlo vydavateľstvo, čo si pod svoje krídla vezme celú trilógiu a dá jej druhú šancu. Aj vizuál knižky je úplne podľa mojich predstáv, i vďaka mojej sestre, ktorá nakreslila obálku. Pri jej tvorení sme spoločne diskutovali a napokon vznikol obraz, umelecky kvalitný a môjmu oku lahodiaci. Tvrdá väzba a lakované písmo len podčiarklo kúzelné vízie ešte z detstva, kedy som snívala, ako by mohla moja vydaná kniha raz vyzerať.

Venile je fantasy príbeh určený najmä tinedžerkám. Prečo si si zvolila práve tento žáner?

Som dieťa, ktoré vyrastalo na Harrym Potterovi a sériu o mladom čarodejníkovi považujem za najlepšie knihy, aké som kedy čítala. Vnímam sa tiež ako veľký rojko, rada si vymýšľam, snívam, tvorím. Fantasy je štýl, v ktorom môžem dať svojim predstavám voľnú ruku − vytváram si vlastné pravidlá, svoje sny transformujem do knižného príbehu. Napríklad, ako malá som z celého srdca túžila premieňať sa na zvieratá; a kto si prečíta Pokrvných, bude vedieť, o čom hovorím ☺

Čo vlastne znamená Venile?

Venile je planéta prepojená so Zemou magickým Prechodom. Odohráva sa na nej väčšina knihy, prakticky väčšina trilógie. Venile, ako svet, je čistým výplodom mojej fantázie. Do mysle sa mi dostal ako dvanásťročnej a odvtedy v ňom v určitom zmysle žijem dodnes − a verím, že budem žiť ešte dlho.

Je pre mňa krásne dívať sa na mapku Venilu a premýšľať nad príbehom − a zároveň neuveriteľné, keď sa o Venile s niekým môžem porozprávať! Vždy sa pousmejem, keď prechádzam prstom po kontúrach jazera Porturus či jednotlivých miest a spomínam, prečo som na planéte vytvorila veci tak, ako sú. Napríklad, moje detské myšlienky sa točili okolo strachu z púští. Predstavovali pre mňa vysychanie Zeme a nekonečnú páľavu. Práve preto púšte na Venile nenájdeme.

Mám pocit, že s hlavnou postavou Kathrin máš toho veľa spoločné. Je to náhoda, alebo zámer?

Povedala by som, že skôr náhoda. Kathrin má mnohé vlastnosti, ktoré obdivujem a môžem po nich len túžiť, a zároveň typy ľudských nedostatkov, ktoré u seba nepozorujem. Sme odlišné, a pritom podobné. Pravdou však zostáva, že je mojou súčasťou a priateľkou, s ktorou trávim každý deň.

Tvoj životný príbeh je nemenej zaujímavý. Rovnako ako Kathrin, aj tebe život kladie veľké výzvy. Nebojíš sa ich napĺňať, prekonávaš mnoho prekážok a ideš za svojím snom. Beseduješ na školách so svojimi rovesníkmi a pre mnohých si veľkou inšpiráciou. Čo motivuje teba? Vnímaš to ako svoje poslanie?

Ako som hovorila, som dievča s hlavou plnou snov. Niekedy možno utopistických, no aj na besedách rozprávam, že je dôležité snom veriť a nasledovať ich. Z hĺbky srdca túžim zmeniť svet k lepšiemu. Kniha je pre mňa jedným zo spôsobov, ako posúvať svoje myšlienky ďalej, rovnako ako články, blogy, projekty, besedy a rôzne rečnícke záležitosti. Myslím, že každý človek má možnosť spraviť z tohto sveta lepšie miesto pre život. Ja sa len snažím nasledovať svoje sny, rozdávať lásku a robiť, čo ma napĺňa. Ak mám tú možnosť, rada by som pomohla ľuďom i svetu, v ktorom žijem.

Okrem osobných stretnutí so študentmi si známa aj vďaka svojim blogom. Sleduješ politiku, kriticky vystupuješ proti veciam, ktoré sa ti vo verejnom živote nepáčia. Vyberáš si témy, ktoré nie sú pre mladé dievčatá úplne typické.

Dôvod je celkom jednoduchý: snažím sa poukazovať na to, čo by bolo podľa mňa treba zdôrazniť, a predkladám svoje vízie. Žijeme v demokratickej krajine, kde má hlas ľudí svoju váhu. Ak budú ľudia o niečom hovoriť a spoja sa, môžu problematiku doviesť k zmene. Záleží mi na Slovensku a mrzí ma, keď vidím a zažívam školstvo, ktoré leží zapadnuté prachom, a korupciu, ktorá frustruje ľudí a vedie ich k jednoduchým riešeniam zakrývajúcim fašizmus. Mám vnútorný pocit, že s tým chcem niečo urobiť. A ako hovoria moji rodičia, mala by som robiť veci spôsobom, ktorý mi sedí najlepšie. Dúfam, že v mojom prípade je to písanie a rozprávanie.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Neustále zachraňuješ svet, alebo máš aj nejaké „úplne obyčajné“ koníčky a záľuby?

Som obyčajné dievča ako každé iné − rada si sadnem s kamarátkami na kávu, alebo si zacvičím či prečítam dobrú knihu. No popravde, každý môj deň je tak neuveriteľne nabitý, že chvíľka oddychu je vzácna. Napriek tomu som otvorená novým veciam, najmä ak môžu mať pozitívny dopad na svet vôkol mňa.

Tvoj príbeh si už všimli viaceré médiá, ale aj nezisková organizácia LEAF, ktorá oceňuje mladé talenty. Si držiteľkou LEAF Awards 2016. Zmenilo to nejako tvoj život?

Veľmi. Ocenenie prišlo práve vtedy, keď som prežívala veľmi ťažké a zložité obdobie. Viackrát sa zamýšľam, čo by bolo, keby som sa nebola prihlásila. Makovica pre mňa totiž neznamená sošku, ktorá mi stojí na poličke, ale ľudí, ktorých som mala možnosť spoznať, a zážitky a príležitosti, ktoré mi ukázali, prečo sa oplatí žiť. Dalo mi to novú nádej, nový náboj. Som za to veľmi, veľmi vďačná.

Valentína Sedileková: VenileKrst tvojej knihy VENILE prebehne na knižnom veľtrhu Bibliotéka a krstným otcom bude známy bloger Samo Marec. Ako ste na seba narazili?

V živote je všetko poprepájané. Keby nebolo Leaf Awards, nepoznala by som úžasnú osôbku, Mirku Dudášovú, a asi by som nemala dôvod či nenabrala odvahu osloviť Sama. Krstný otec knihy je výnimočný človek, to by som rada povedala hneď na začiatku. Bol ochotný stretnúť sa so mnou ohľadom rozhovoru o storytellingu, ktorý som plánovala pre svoj projekt týkajúci sa porúch príjmu potravy. Ani neviem ako, začali sme sa rozprávať o samotnom projekte a Samo, ktorého myšlienka zaujala, sa sľúbil, že mi pomôže. Dnes má projekt názov Miluj Svoje Telo, reálnu víziu, celoslovenskú ambíciu, a Samo je človekom, na ktorého sa môžem obrátiť, čo si veľmi cením.

Pokrvní sú ohlasovaní ako trilógia. Kedy sa teda môžeme tešiť na ďalšie pokračovania tohto strhujúceho fantasy príbehu?

Verím, že do roka sa podarí vydať druhý diel príbehu. Už teraz sa na to teším ☺

Za fotografie ďakujeme Caroline Caerulus Photography