Bryll, Ernest / Feldek, Ľubomír: Na skle maľované / Z dreva vyrezané

Bryll, Ernest / Feldek, Ľubomír: Na skle maľované / Z dreva vyrezané

Bryll, Ernest / Feldek, Ľubomír:

Na skle maľované / Z dreva vyrezané

2009 | odborná a populárno-náučná literatúra| Žilinská brána | Akcia 13 € 6,50 €

Knižné vydanie dvoch najúspešnejších hier o Jánošíkovi smeruje do knižníc mnohých spokojných divákov, ale i tých, ktorí ich na javisku ešte nevideli. Bryllova hra Na skle maľované prešla s úspechom kus sveta – a na Slovensku sa stala doslova legendárnou. Feldekova hra Z dreva vyrezané absolvovala uvedenia na profesionálnych javiskách doma i v zahraničí a stala sa najhranejšou hrou slovenských ochotníkov. Úspešné realizácie oboch hier na divadelných doskách dokumentuje bohatá knižná obrazová príloha.

Aj keď je každá hra trochu iná – Bryllova viac využíva fantáziu, Feldekova zas historické fakty – obe majú aj veľa spoločného: dobre sa v nich znáša pohromade legenda aj realita, tragédia aj humor, hovorené slovo aj spev.

Autorov hier spája aj to, že sú to generační vrstovníci, vstupovali do literatúry v rovnakom čase – v čase chruščovovského odmäku po Stalinovej smrti – a jedným z prvých Feldekových prekladov vo vtedy založenom časopise nastupujúcej generácie Mladá tvorba bol preklad jednej z prvých Bryllových básní.

Autor Z dreva vyrezaného je navyše aj prekladateľom Na skle maľovaného. Jánošík je obom blízky aj ako sused (Feldek sa narodil kúsok od Terchovej, v Žiline, Bryllovo rodisko to tiež nemá k Jánošíkovmu ďaleko. A autor doslovu Peter Cabadaj, pracovník Slovenskej národnej knižnice, ten sa narodil rovno v Terchovej).


Kúpiť knihu