Eliška radí: 6 tipov proti jarnej únave

Eliška radí: 6 tipov proti jarnej únave

Jar je už definitívne tu a nikto sa neteší viac ako náš pes, Eliška. Pri jednej z prechádzok sa zamyslela a prišla s týmito tipmi, ako spolu s Artis Omnis bojovať proti jarnej únave 🙂

Ešte než začneme…

Ako sa dočítate v bode 5, v máji chystáme novinku Whisky, krv a striebro. Pre členov klubu Artis Omnis máme už pripravené aj prvé ilustrácie. Prihlásiť sa dá tu.

1. Sekera z bronzu opäť na pultoch

Máme za sebou dotlač Červenákovej knihy Sekera z bronzu, rúno zo zlata. Túto akčnú historicko-hrdinskú fantasy už opäť nájdete vo svojich kníhkupectvách. A ak náhodou nie, tak vedzte, že existuje. Pýtajte si ju, nech kníhkupci objednajú 🙂

Pre tých, ktorí nevedia: Sekera z bronzu, rúno zo zlata sa odohráva v dávnej dobe bronzovej a rozpráva príbeh o lúpežných antických banditoch, ktorí bájnou loďou Argó priplávajú až na územie dnešného Slovenska, kde ich rúči mládenci i devy naučia móresom a vyprášia im kožuchy. Samozrejme, od idylického príbehu to má veľmi ďaleko. Nechýba riadna rúbanica, krv i všetko ostatné strieka i tečie, tak ako sa na poctivú akčnú fantasy patrí.

2.Netrpezlivo čakáme!

V týchto dňoch sa rozhoduje o tom, či schvália naše žiadosti o finančnú podporu z Fondu na podporu umenia. Veľmi by nám to pomohlo, veď aj vďaka tomu môžeme pre vás pripravovať skvelé knihy: ďalší sci-fi triler od jednoznačne najlepšej súčasnej autorky tohto žánru Jany Plauchovej Druhá Planéta, zavŕšenie unikátnej série historických románov o slovanských panovníkoch od Tatiany Mackovej Nádej z Blatnohradu, či netradičný pohľad na život a dielo Leonarda da Vinciho od majstra mystifikácie Remiho Kloosa Ja, Leonardo. Nezabúdame ani deti, ktoré sa môžu tešiť na veselé psíčkarske príbehy od kynologičky a canisterapeutky Ľubice Bátoryovej Pes Timo a doktor Hafbolíto.

 3. Zlato Arkony 2 opäť na pultoch

Čochvíľa z tlačiarne vyjde aj dotlač knihy Zlato Arkony 2 z Červenákovej Černokňažnícko – Roganovskej série. Rogan a jeho vlčí sprievodca Goryvlad zbierajú odvahu a silu na boj s nevídaným protivníkom. Do útesov Arkony búši krvavý príboj, vo vodách vnútorného zálivu sa čosi prebúdza a vysoko nad ostrovom krúži tajomný biely krkavec. Schyľuje sa k vojne bohov.

A toto si o tom myslia čitatelia na Martinuse:

Viac recenzií nájdete tu.

 4. Ako 17-ročná porazila Marka Epochu

Je za nami aj 11. ročník bratislavského AnimeShow. Komunite fantastov sme predstavili našu najmladšiu autorku Valentínu Sedilekovú a jej čistokrvnú YA fantasy Venile. Prvá časť trilógie Pokrvní si od novembra úspešne razí cestu k tínedžerskému publiku a prepracovala sa až do širšej nominácie na „Mládežnícku kniha roka“ v ankete Panta Rhei Awards. Valentínu a jej aktivity si všímajú aj médiá, čomu sa môžete tešiť s nami 🙂 Naposledy napríklad v PLUS 7dní, alebo v Zero2Hero.
Valentína momentálne absolvuje sériu besied po Slovensku, najbližšie ju budete môcť stretnúť v žilinskom Martinuse.

A čo to teda bolo s tým E. Pochom? Pozrite si po videu, kde Juraj Búry z POPCastu hodnotí Valentínu a jej krst ohňom na AnimeShow, ale aj vystúpenia ďalších účastníkov knižnej sekcie.

5. Budeme na SlavCone a bude to divoké

V máji na SlavCone pribudne medzi knižných debutantov slovenskej fantastiky ďalšie nové meno: Martin Hatala, víťaz Martinus Ceny Fantázie 2012. Vtedy vyhral s poviedkou Prianie jazera, ktorá sa stala základom pripravovanej knihy Whiskey, krv a striebro. Tešiť sa môžu všetci fanúšikovia drsnej americkej detektívnej školy.

Martin je známy aj vystupovaním so standupom Silné reči – a silné budú aj príbehy jeho knižného hrdinu. Christopher Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles počas zlatej éry filmu − namiesto vrahov a podvodníkov však pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach.

V očiach pokrokovej spoločnosti, ktorá už neverí na rozprávky, je to známy čudák, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. Sám Orchard sa pritom len snaží nájsť svoje miesto medzi nadprirodzeným a skutočným a rovnováhu medzi svojimi ideálmi a reálnymi možnosťami − väčšinou však skončí ponorený ešte o čosi hlbšie do vlastného zúfalstva.

Orchard rieši v texte päť prípadov: strigu obvinenú z vraždy; dvojicu skamenených milencov v dovolenkovom rezorte; okultné problémy hollywoodskej hviezdy, ktoré ho zavedú až na Slovensko; prípad muža, ktorému ukradli osud; a napokon zmiznutie spodnej bielizne sekretárky na Western Avenue. Každý jeden prípad si vyžaduje veľa dedukcie, čítania medzi riadkami a správneho odhadovania, kedy je ten správny čas vytiahnuť zbraň.

Tešíte sa?

A to ešte nie je všetko.

Exkluzívne pre členov nášho klubu Artis Omnis sme prichystali aj prvé ilustrácie. Na svedomí ich nemá nik iný, než Martin Cuco Luciak. Ak už členmi klubu ste, máte ich v Doručenej Pošte. Alebo nie ste a chcete ich vidieť? Stačí sa prihlásiť tu.

Poďme ďalej…

6. Bude Bohatier do letných prázdnin?

Juraj sa nás pokúšal trochu naťahovať, ale nedali sme sa a presvedčili sme ho! A tak už niekoľko dní máme na stole (takmer kompletný) rukopis tretieho pokračovania Bohatiera.

Urobíme všetko pre to, aby do leta stihol prísť na pulty kníhkupectiev. Rovnako ako pri predchádzajúcich dieloch Oceľové žezlo a Dračia cárovná, aj tentoraz sa Ďuro s textom pekne pohral a v porovnaní s pôvodným českým vydaním prináša totálne prepracovaný príbeh. Navyše, pripravili sme pre vás v tejto súvislosti niekoľko prekvapení!

A nás zasa milo prekvapili česko-slovenskí akademici sci-fi, fantasy a hororu, ktorí slovenské vydanie Dračej cárovnej nominovali v kategórii Najlepšia pôvodná kniha.

Ďakujeme!

Andrea&Dominik