Cena Béla

Ocenenie pomenované po velikánovi hororových filmov Bélovi Lugosim udeľuje vydavateľstvo Artis Omnis autorovi najlepšej hororovej poviedky za daný ročník súťaže. Jej vznik sa datuje od roku 2000, kedy prebehol skúšobný „nultý ročník“.

Súťaž vznikla ako aktivita hororového online magazínu Hlboký hrob. Ten mal spočiatku ambície udeľovať ocenenia aj v kategóriách Film roka, Počin roku a Anti-Béla. To sa mu v úvodnom nultom ročníku aj úspešne podarilo, no neskôr sa udeľovanie ceny jednoznačne zameralo len na písané texty odoslané špecificky do súťaže.

Po zániku portálu sa súťaž na niekoľko rokov odmlčala, v roku 2009 ju oživilo nástupnícke občianske združenie Mastodont v spolupráci s vydavateľstvom Artis Omnis a časopisom Fantázia a stala sa pridruženou cenou Ceny Fantázie. Od roku 2011 Cenu Béla vyhlasuje vydavateľstvo AO v spolupráci s CF.

Menila sa i podoba samotnej ceny – od drevenej skulptúry a diplomu, cez tričko s potlačou loga súťaže či „popol Bélu Lugosiho“ získala v roku 2012 svoju aktuálnu podobu – autor víťaznej poviedky sa môže tešiť z keramickej rakvičky s podobizňou patróna súťaže. Súčasťou ocenenia je aj balíček kníh nášho vydavateľstva z edície Margo a možnosť autorskej spolupráce s vydavateľstvom. Vďaka nej sa čitatelia na Slovensku už mohli oboznámiť s hororovou tvorbou viacerých víťazov a finalistov Ceny Béla: Miroslav Šustek, Gabriel Pleska, Dušan D. Fabian, Jozef Karika, Tomáš Straňák, Michal Jedinák,...
Víťazi doterajších ročníkov:
2015 - Ján Iša - Kladivák
2014 - Dominika Polakovičová - OAKVILLE
2013 - Ján Stopjak - Lilith
2012 – Ján Iša – Medzi regálmi
2011 – Ivan Kučera - Prasa
2010 – Richard Pupala - Zrkadlo (kuriózne bola v skutočnosti ocenená iná autorka s poviedkou rovnakého názvu)
2009 – Jozef Karika – Samota
2002 – Dušan D. Fabian – Tri čierne utorky
2001 – Dušan D. Fabian – Migréna
2000 – Gabriel Pleska – Muž měl místo mozku klíště
Béla 2014Béla 2014 Béla 2014Béla 2013 Béla 2012Béla 2012

Kto bol Béla Lugosi

Americký herec maďarského pôvodu (vlastným menom Béla Ferenc Dezső Blaskó) sa preslávil najmä postavou grófa Draculu (réžia Tod Browning, 1931). Rovnakú postavu z pera Brama Stokera si zahral ešte predtým aj na divadelných doskách - úspech na Brodwayi ho jednoznačne predurčil k stvárneniu upírskej legendy na filmovom plátne. Viac info o Bélovi Lugosim nájdte tu:
sk.wikipedia.org
en.wikipedia.org
www.belalugosi.com
encyklopedia.sme.sk
Česko-Slovenská filmová databáze